Nadpis Vanished Worlds
encyklopedie

(pomocí google)
Čarovné zrcadlo
Fantasy svět
     Orberis - fantasy všeobecně, nechybí ani obrázková galerie, ve které se
     nachází přes 2000 fantasy obrázků. Portál se dále věnuje knize Orberis -
     Dračí dýmka a stejnojmenné deskové hře a amatérským povídkám ze světa
     fantasy.
Online hra Zaklínač
Online RPG Dračí jezdci
Vanished Worlds

mág

Trpaslíci

Hluboko pod kořeny hor, v temné a studené skále stojí ohromné, dech beroucí město. V něm síň jménem Třpytivý dóm a v ní Kamenný trůn...


Trpaslíci jsou prastarý a mocný národ. Jsou to udatní válečníci, houževnatí, odolní a silní. Z jejich řad pochází mnoho dobrých obchodníků. Umějí kovat úžasné zbraně a vyrábí nádherné klenoty ze zlata a drahokamů. Hloubí tunely a štoly ve tvrdé skále, kde těží čisté zlato a nejlepší rudu.

Jejich horší vlastností je chamtivost, někdy lakota a touha po zlatě. Mimo již zmiňované zkušené obchodníky se tato rasa může pochlubit také velkým množstvím lichvářů.

Trpaslíci nosí, až na opravdu výjimečné případy dlouhé vousy, které si zpravidla nikdy nezkracují.

Magii, až na výjimečné případy neovládají, štítí se jí a pohrdají jí. Ale nalezli zalíbení v pověrčivosti, různých talismanech a amuletech, které přinášejí štěstí, bohatství a tak dále.

Uctívají Lem – Chana, boha ohně, jemuž říkají Oriek. Trpaslíci se dožívají několika stovek let, jsou velmi dlouhověcí.

Žijí jak ve městech, tak v divočině, v osadách a vesnicích. Největší koncentrace tohoto národa je v Sokolích a Bílých horách. Staví zde podzemní, i nadzemní města, v blízkosti dolů a lomů.

V Sokolích horách se nachází veliké město trpaslíků – Wurretan. Zde sídlí vládci tohoto národa, takzvaní chánové. Wurretan je ohromné podzemní město, krásné a velkolepé. V jeho srdci se nachází Třpytivý dóm, obří a nádherná místnost, uprostřed ní stojí stolec chánů – Kamenný trůn.

V Bílých horách jsou také trpasličí města, ale menší a méně významná. Vládnou jim většinou šlechtici, spolu s vlivnými a bohatými obchodníky. I v těchto městech žije ale spousta trpaslíků, jenž považují za svého jediného vládce Deüreckého chána.

Rod Deüreckých* nejvyšších chánů:

1058 – 1399Rimold I, bezhlavý
1399 – 1697Rimold II, olověné čelo
1698 – 1925Esrik, železná sekera
1925 – 195Grann, kamenné kladivo
195 – 203Eris, vyhnanec
203 – 389Gurag, šestiprstý
389 – 521Grann II, zlatá hrouda
521 – 759Grann III, jantarový hrot
760 – 895Grann IV, skleněný meč
895 – dodnesZorak, dubový štít

*Deür znamená v trpasličím jazyce sokol.


Grann, kamenné kladivo vládl na přelomu Zlatého a Nového věku, proto je u něj rok smrti nižší, než rok narození. Podrobnosti o jednotlivých chánech budou uvedeny dále.

Chánové pocházejí většinou ze stejné rodové linie. Občas bývá přerušena a nový trpaslík, který se stává nejvyšším chánem opustí svou starou rodinu je přijat do této vládnoucí.


Trpaslíci umějí velmi dobře bojovat. Od mládí se učí v zacházení s mečem, štítem a hlavně válečnou sekerou, nebo kladivem, či palicí. Nemají pravidelnou armádu, ale každý z mužů, ať horník, zlatník, kovář nebo uhlíř nosí zbraň.

V případě válečného stavu jsou svoláni trpaslíci z části, nebo dokonce celých Sokolích hor a pod praporem chána táhnou do bitvy.

Jednu stálou ozbrojenou složku však trpaslíci mají – osobní gardu samotného chána. Říká se jim Stügauneti* – oceláři. Je to elitní vojenská jednotka, opředená legendami. Dostat se do ní neskutečně složité. Jde o 44 ultimátních trpaslíků zakovaných v ocelové zbroji. V rukou svírají těžké, dvojbřité sekyry, nebo mohutná kladiva.


*Stüg znamená v trpasličím jazyce ocel.

úvod|letopočet|slovník|encyklopedie|kronika|mapy